Intensiiviryhmät

Lappeenrannan Tanssiopistolla termi “intensiiviryhmä” tarkoittaa sellaisia tanssiryhmiä, jotka osallistuvat tyypillisesti useammin tanssikisoihin ja –katselmuksiin. Heillä on tanssitunteja vähintään useammin kuin kerran viikossa, ja tyypillisesti näissä ryhmissä olevat oppilaat ovat tanssineet Tanssiopistolla jo muutaman vuoden.  

Intensiiviryhmät tunnistaa lukujärjestyksessä esimerkiksi siitä, että heillä on normaalien tanssituntien lisäksi varattu joka viikko 15–30 minuuttia tarkkaa koreografian läpikäyntiä ja erillistä saliaikaa. 

Lukukausimaksujen osalta intensiiviryhmiä koskee “intensiiviryhmälisä”, joka on lukuvuodelle 2024-25 suuruudeltaan 50 €. Intensiiviryhmälisän on tarkoitus kattaa esimerkiksi puvustustarpeita, opettajien kisakoreografiatyötä, sekä kisamatkojen organisointiin meneviä työkuluja oppilastoimistossa.  

Lukuvuonna 2023-24 intensiiviryhmiä oLIvat: 

  • Baletti 3 
  • Baletti 4-5 
  • Baletti 6-7 
  • Nykytanssi 4-5 
  • Jazztanssi 4 
  • Showjazz 3 
  • Showjazz 4-5 
  • Street dance intensiiviryhmä 
Kuvassa yläkouluikäiset lapset tanssivat reippaasti.

Intensiiviryhmässä mukana olevat oppilaat ovat jo osoittaneet hienoa tanssilajeihinsa sitoutumista ja pitkäjänteisyyttä harrastuksen parissa. Meillä Tanssiopistona on ilo huomata, että pystymme rohkaisemaan intensiiviryhmiä muodostumaan monesta eri tanssilajista, sillä se on kiistaton rikkaus nuorille tanssijoillekin, että esiintymiseen ja kisaamiseenkin mahdollisuuksia on niin laajasti. Meillä on upeat opettajat, jotka nostavat ryhmiensä kyvyt parrasvaloihin kerta toisensa jälkeen!

Lukuvuoden 2023-24 tanssikilpailumenestystä kuvaavat esimerkiksi: 
 

ESTRADI-kilpailu huhtikuussa 2024 Helsingissä:

  • 2.sija koreografialla ”Exposed” (Vera Kontio) Ryhmä: Showjazz 3
  • 2.sija koreografialla ”Marenkien juhlat” (Vera Kontio) Ryhmä: Karakteritanssi 3
  • 2.sija koreografialla ”Al Ritmo Della Polka” (Kaija Kontunen-Forsblom) Ryhmä: Baletti 3

MY MOVES -kilpailu joulukuussa 2023 Mäntyharjulla:

  • 1.sija koreografialla “Agentuuri” (Anna-Maria Paadar) Ryhmä: Jazztanssi 4 
  • 3.sija koreografialla “The Glow” (Sini Mäenpää) Ryhmä: Nykytanssi 4-5 
  • 4.sija koreografialla “Sadonkorjuu” (Anu Itkonen & Vera Kontio) Ryhmä: Showjazz 2 
  • 5.sija koreografialla “Did you hear a gossip?” (Mirka Liljeqvist) Ryhmä: Street dancen intensiiviryhmä 
  • 5.sija koreografialla “Rapu” (Anna-Maria Paadar) Ryhmä: Showjazz 4-5 
     

ESTRADI -kilpailu marraskuussa 2023 Helsingissä:

  • 2.sija koreografialla “Acharuli” (Vera Kontio) Ryhmä: Karakteri 3 
  • 3.sija koreografialla “Kattojen yllä” (Sini Mäenpää) Ryhmä: Nykytanssi 3 
  • 3.sija koreografialla “The Glow” (Sini Mäenpää) Ryhmä: Nykytanssi 4-5 
  • Kunniamaininta baletin koreografialle “Ystävättäret baletista Giselle” (koreografia mukaillen Kaija Kontunen) 
     

JUNIOREIDEN BREAKDANCEN SM 2021 – 2023: Voittaja 3 vuotta peräkkäin, oppilaamme Emil Lensu

IT’S ALL IN JAZZ -kilpailu marraskuussa 2023 Tampereella:

  • 1.sija koreografialla “Agentuuri” (Anna-Maria Paadar) Ryhmä: Jazztanssi 4 
  • 3.sija koreografialla “Listen” (Anna-Maria Paadar) Ryhmä: Jazztanssi 4 

PERFORMING ARTS SM 2023:

  • 4.sija koreografialla “Agentuuri” (Anna-Maria Paadar)